14. Kolovoz 2017

Izložba suvremene umjetnice Koraljke Kovač i koncert „Forest GIIPUJA“ u Umagu!

16. 8. 2017. u 21:00 sat otvaramo izložbu poznate hrvatske umjetnice suvremenog izričaja Koraljke Kovač u MMC galeriji Učilišta Umag, na trgu Marije i Line. Nakon otvorenja izložbe Damjan Grbac sa svojim suradnicima predstavit će najnoviji nosač zvuka  „Forest GIIPUJA“ te će nas, na prostoru Garibaldi stagea (vrt Gradske palače), jezikom suvremenog jazza uvest u kulturno i tradicijsko naslijeđe Istre i Primorja.

Koraljka Kovač će se predstaviti samostalnom izložbom naziva "Unutarnji krugovi", a autoricu će predstaviti kustosica izložbe, povjesničarka umjetnosti i likovna kritičarka, Višnja Slavica Gabout.

„...Krug je je najstariji simbol u povijesti čovječanstva i on označava jedinstvo, harmoniju i cjelovitost. On je primarni princip, arhetip i univerzalna, vječna i savršena forma. U sebi nosi ključ za razumijevanje čitavog univerzuma. Sve oko nas, od najmanjeg, nevidljivog atoma, preko sve vidljive flore i faune, do planeta i cijeloga svemira, priča jezikom kruga. Krug nema početak, nema kraj. Njegov oblik povezuje ga s kotačem, simbolom vremena koje je beskrajno i vječno. On je simbol vremenskih ciklusa i godišnjih doba, ali i savršenog ritma svemira i kretanja planeta oko Sunca. Baš zato su ljudi u njemu oduvijek vidjeli simbol savršenstva i beskrajnog, cikličkog kretanja. U starim mitovima, legendama i religijama krug je sinonim za snagu, moćna obrana od svih zala i čarobna granica sigurnosti. On je i simbol neba i predstavlja nebesko i transcendentno. Prema Jungu, krug je arhetipska slika cjelovitosti psihe, arhetip duše (dok je kvadrat simbol zemaljske materije i arhetip tijela).  Spoj kruga i četverokuta spoj je duhovnoga (nebeskoga) i zemaljskoga; spoj savršenoga i nesavršenoga. U pojedinim ciklusima krugovi su u Koraljkinu stvaralaštvu postali Sunce i Mjesec, donoseći pritom i svu njihovu slojevitu metaforičku, kozmologijsku i kozmogonijsku simboliku:  Sunca kao simbola intuitivne spoznaje, energije, snage i isijavajuće svjetlosti, koje zrači u njezinu slikarstvu toplim i otvorenim bojama (crvena, žuta). Mjeseca, s druge strane, kao simbola duše i instinktivne prirode, koji predstavlja sve što je snovito, nesvjesno i nagonsko. Ali i umjetnički senzibilno. Uz to, koji asocira na noć, vlagu i vodu – te time na plavu, Koraljki omiljenu boju, koja u nje prevladava i u skladu je s njezinim osobnim senzibilitetom. U njezinu slikarstvu plava se javlja u rasponu od onih prozračnih, svježih, prosvijetljenih i transparentnih, do onih dubokih, tamnih i nedokučivih. Plava smiruje i pospješuje ulazak u intimne, „unutarnje krugove“, u nutrinu. Ona bistri misli, stabilizira um i tijelo, oštri osjetila i koncentrira, omogućujući tako bilježenje otkucaje unutarnjeg bila, unutarnjih energija i unutarnjih gibanja; bilježenje unutarnjih doživljaja i duhovnih stanja. Umjetnost Koraljke Kovač, ma koliko se svojim apstraktnim, lirskim geometrizmom,  taktilnom obradom površine te svjetlosnim instalacijama doticala suvremenih umjetničkih praksi, a svojim kombiniranim tehnikama uklapala u današnje načine umjetničkog iskaza (kombinirane tehnike pokazuju se danas kao istinska nužnost, u smislu adekvatnog prikazivanja složenosti suvremenog vremena i prostora), nije moguće promatrati isključivo kroz vizualni dojam. Jer unatoč slikaričine vrhunske kolorističke estetike pri usuglašavanju boja i njihovih tonova te znalačkog baratanja metjeom  (posebno kad se radi o tuševima u boji, koje u nekoliko slojeva nanosi na podlogu od papira, zadržavajući pritom začudnu transparentnost i prostornost), simbolika tu ima ogromno značenje i predstavlja onaj drugi, misaono-sadržajni dio, bez kojeg ovo slikarstvo ne bi bilo potpuno i cjelovito i bez kojeg ne bi s gledateljem komuniciralo kao cjelovito umjetničko djelo. Djelo u kojem ona profinjeno sjedinjuje i zaokružuje formu i sadržaj u jedinstvenu, ali i interpretativno slojevitu cjelinu. “ (Višnja Slavica Gabout, prilagođeno iz predgovora)

Koraljka Kovač rođena je 1971. godine u Zagrebu. Završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna, slikarski odjel, a 1991. godine upisala  Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu , pedagoški odjel, slikarski smjer. Diplomirala je u klasi prof. Zlatka Kesera. Članica je HDLU-a od 1998. godine. Bavila se animiranim filmom i ilustracijom. Bila je članica grupe „Daklelososi“ i udruge „Punkt“. Do sada je održala 50 samostalnih te sudjelovala na 74 skupne izložbe u zemlji i inozemstvu. Sudjelovala je na više kolonija, projekata i rezidencija. Vodila je likovne radionice za djecu i odrasle. Dobitnica je Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu. Trenutno radi kao docentica na Tekstilno- tehnološkom fakultetu u Zagrebu, gdje na Zavodu za dizajn tekstila i odjeće predaje kolegij Kreiranje tekstila. Živi i djeluje u Zagrebu.

Izložba Koraljke Kovač moći će se razgledati u prostoru MMC galeriji POU-a   „Ante Babić“ u Umagu do 18. 9. 2017. Radno vrijeme MMC galerije: utorak-subota 10-12, 19-22; nedjelja 10-14; ponedjeljkom zatvoreno. Ulaz je slobodan.